Beyin orgazmı,ASMR Hakkında Herşey,Autonomous sensory merıdıan response,ASMR Nedir?

Yayında 2 ay önce

ASMR'nin (Automonous Sensory Meridian Response) Türkçe karşılığının anlamı en basit ifade ile “iç gıdıklanması” olarak tanımlanabilir. Doktorlar tarafından yapılan bilimsel tanımlaması ise “sürüngen beyin durumu” olarak ifade edilmektedir. ASMR olgusu beyinin duyduğu bazı seslerin (düşük desibel gücüne sahip sesler) beyinde uyandırdığı işitme temeline dayanan bir histir.

ASMR videolarının beyinde olumlu etkiler yarattığı ortaya çıktı. Bilim adamlarının yaptığı açıklamaya göre bu videolar 'beyin orgazmı'na yol açıyor. ASMR videolarının akıl sağlığına olumlu etkileri olduğu ortaya çıktı. Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre 'beyin orgazmı' olarak da adlandırılan bu tip videoların özellikle uyku problemine iyi geldiğini biliniyordu. Bu viral videolarda mikrofona yavaşça bazı kelimeler söyleniyor. Karşı tarafın daha dingin bir ruh haline sokulması hedefleniyor. Çoğu insan ASMR'yi başından başlayıp boynundan aşağı doğru inen hoş bir karıncalanma hissi olarak tanımlıyor Duygu, sadece belirli uyaranlar izlendiğinden aktifleşiyor. Garip bir şekilde olsa da, bazı insanlar ASMR sürekli deneyimliyor.

ASMR'nin çocukluk ve duyu farkındalığı nedeniyle Youtube ve Reddit gibi internet sitelerinde son on yılda önemli ölçüde arttığı belirtildi. Ancak ASMR, bilimsel araştırmalarda neredeyse hiç fark edilmedi. Bu yüzden ASMR videolarının, rahatlama ve kalp atışlarının azalması gibi duygular yaratıp yaratmadığını incelemek istediler. İngiltere'deki Sheffield Üniversitesi'nde bir grup katılımcıya ASMR ve ASMR olmayan videolar izletildi. Sonuçlar, ASMR deneyimleyenlerin ASMR videolarını izlerken deneyimlemeyenlerle karşılaştırıldığında kalp atış hızlarının önemli ölçüde azaldığı (dakikada ortalama 3,14 vuruş) ortaya çıktı. Araştırmanın ikinci parçası olan ASMR grubunun, olumlu duygular içinde olduğu ve stresli olmadığı tespit edildi.

Autonomous sensory merıdıan response bazı sabit ve düşük düzeydeki seslere beynimizin, dolayısıyla vücudumuzun verdiği duyusal tepki. O sesleri duyunca saç derimizden başlayıp boyundan böyle omurgaya doğru bi hislenme bi gıcıklanma oluyor. Olduğu söyleniyor diyelim. İnternette yüzlerce video var, saç okşama, işte böyle pıt pıt pıt bir şeylere dokunma, fısır fısır konuşma videoları. Aslında 2010’a kadar bir tanımı bile yokmuş asmr’nin. Face de bir grup açılıyor, hatta isim konusunda da bi tartışıyolar, beyin orgazmı falan mı desek diye, e kısık sesin çağrıştırdığı belli bunlarda, telefona üflemiş bir nesil sonuçta, neyse, sonunda bu isimde karar kılınıyor.

Bilim ne diyor? Araştırmışlar tabii. Bu hisse yol açan en önemli tetikleyiciler şöyle; fısıldama: anger is a gift Özel ilgi, çoğu asmr videosu roleplay üzerinden gidiyor yani direkt sana özel bir sunum. İşte avcı, balıkçı, çiftçi, madenci, oduncu, tamirci, seyis, saldıırrr, seyis iyiymiş yalnız. Çıtırdama sesleri ve yavaş hareketler. Çoğu izleyici rahatlama, stresten kurtulma ve uyumak için izlediğini söylemiş. Sadece %5'i tahrik olduğu için izliyormuş.

Asmr’nin kralını Bob amca ile yaşadık. Ya da Müşfik abimizin sesiyle. Huzur dolduk, kanalı değiştiremedik, içimiz mutluluk doldu, sanki sen 10 lira beklerken deden bayramda 100 dolar vermiş, meğer bozdur diyeymiş. Sanki sevdiğinle battaniye altında uzanmış, sarılmışsın, böyle burun buruna vermişsin. Burun buruna ne güzel şey ya. Birisiyle burun buruna veriyorsun onu kaçırma..hafif hafif chopen çalıyor. Sonra gerçek sevgilin geliyor.


Yorumlar