Nane Bitkisi ve Nanenin İnanılmaz Faydaları - Videolu Anlatım

Yayında 2 ay önce

Hoş ve ferahlatıcı kokusunun yanı sıra nanenin birçok hastalığa iyi geldiğini biliyor muydunuz? Peki her gün düzenli bir şekilde taze nane yerseniz ne olur? Sizler için taze nane tüketiminin faydalarını araştırdık. İşte her gün taze nane yemenin faydaları...

Nane A vitamini bakımından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra kalsiyum, magnezyum, potasyum, folat ve omega-3 yağlarını da bol miktarda barındırır. İçerdiği bu mineral ve vitaminler sayesinde nane birçok hastalığa şifa kaynağıdır. Uzmanlar bu şifa deposu naneyi her gün taze bir şekilde tüketmenin vücut sağlığımızı olumlu yönde etkilediğini vurguluyor. İşte her gün taze nane yemenin bilinmeyen faydaları;

Nanenin faydaları

Taze nane mide ve hazımsızlık gibi diğer sindirim sorunlarının giderilmesinde etkili olabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda yemeklere eklenen nanenin mide bulantısını önlediği, hazımsızlık problemlerine iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır. Hazımsızlığa sahip kişilerde yapılan bir klinik çalışma sonucunda kapsüllerde alınan nane ve kimyon yağı kombinasyonunun, hazımsızlık tedavisinde kullanılan ilaçlara benzer etkilere sahip olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Bu da, mide ağrısını ve diğer sindirim belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Bulantı ve Baş Ağrılarını giderir.

Taze nane yaprakları ezildiğinde mide bulantısı ve baş ağrısının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Taze nanenin güçlü ve ferahlatıcı aroması, mide sorunlarınızın hızlı bir şekilde hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Aslında, birçok insan mide bulantısını önlemek için her zaman nane yağı veya nane aromalı ürünleri kullanmaktadır. Alnına ve burnuna sürtünen bir nane ya da temel nane yağı ile yapılan balsam baş ağrısı durumunda hızlı bir rahatlama sağlar. Bu bitki doğal olarak yatıştırıcı bir maddedir, bu nedenle genellikle baş ağrıları ve migrenlerle ilintili olan iltihap ve sıcaklık artışını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Solunum Bozukluklarını Önler Taze nanenin güçlü aroması, astım ve soğuk algınlığından kaynaklanan burun, boğaz ve akciğer tıkanıklıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Nane boğazı, burnu ve diğer solunum kanallarını rahatlatır ve yatıştırır, ayrıca kronik öksürüğe neden olan tahrişleri giderir.

Taze nane yaprakları faydaları

 

Nane düzenli kullanımı, iyi bir gevşetici olduğundan ve tıkanıklığı giderdiği için astım hastaları için çok faydalıdır. Ancak çok fazla nane kullanılması, burun ve boğazı da tahriş edebilir.

Hafızayı güçlendirir Yakın tarihli bir çalışmada nane'nin uyanıklık ve bilişsel işlev üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çoğunlukla ana etken maddesi nane olan sakız kullanan kişilerin, daha fazla hafıza tutma becerisinin yüksek olduğunu tespit edilmiştir. Nanenin bu etkilerinden faydalanmak için ağzınıza bir yaprak taze nane alıp çiğneyebilirsiniz.

Ağız bakımı Nane mikrop öldürücü özelliklere sahip olduğundan ağız içindeki bakterilerin büyümesini engelleyerek ağız ve diş sağlığını korumaya yardımcı olur. Bu nedenle dişlerde ve diş etlerinde meydana gelebilecek hastalıkları engellemek için taze nane yaprağı çiğneyebilirsiniz. Aynı zamanda nane içerikli diş macunları ağız gargaraları gibi diş hijyeninde kullanılan ürünlerde aynı etkiyi göstermeye yardımcı olabilir.

Tedaviler Alerjiler ve Saman Nezlesi Mevsimsel alerjiler ve saman nezlesi (rinit olarak da bilinir) dünya çapında milyonlarca insanı etkiler.

Nanenin bilmediğiniz faydaları

Nane yapraklarından elde edilen ekstraktların, saman nezlesi ve mevsimsel alerjiler ile ilişkili ciddi nazal semptomları şiddetlendiren bazı kimyasalların salımını inhibe ettiği gösterilmiştir. Kuru nanenin faydaları Kanseri Önler Güncel araştırmalar, nane içerisinde bulunabilen belirli enzimlerin kanserin önlenmesine ve tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Hormon Dengesini iyileştirir Polikistik over sendromu ya da başka bir hormonal dengesizlikten muzdarip olanlar için, bu hastalığın tedavi edilmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bahçeden toplanarak elde edilen kuru nane, güçlü organik bileşikler barındırır ve kadınlarda aşırı testosteron düzeylerini azaltarak, hormonal dengeyi optimize etmek için yardımcı olmaktadır. Stresi azaltır Nane, insanlar üzerinde ekstraksiyon ve sükûnet etkisi verir. Bu nedenle nane tıp dünyasında aromaterapi olarak kullanılmıştır.

Nanenin içerisindeki Antioksidanlar içeriği dışarıdan vücudunuza strese karşı kullanılabilir. Böylece vücudunuz daha sakin ve rahat olur. Bağışıklığı güçlendirir Kuru nane yaprakları bağışıklık sisteminizi iyileştirecek C vitamini içeriğine sahiptir. Bu nedenlerden dolayı tükettiğiniz yemeklere, çorbalara veya salatalara nane yaprağı ekleyebilirsiniz.

Göz sağlığını iyileştirir Nane aynı zamanda içerisinde A vitamini de içermektedir. Nanenin içerisinde yer alan A vitamini göz sağlığınızı da korumaya yardımcı olmaktadır. Özellikle gözlerinde miyop hastalığı olanlar bol havuç ve nane tüketmeye özen gösterebilirler.

Akne tedavisinde kullanılır Akne, herkes tarafından sıklıkla karşılaşılan bir cilt problemidir. Düzeltmek için nane yaprakları gül suyu ile karıştırılabilir. Sonra ise karışım yüze uygulanır. Birkaç dakika bekletildikten sonra yıkayıp, kurulanır. Maksimum sonuçları almak için bu tedaviyi düzenli olarak yapmanız gerekir.

Kilo verdirir Kuru nane sindirim sistemini uyarıcı etkisi bulundurmasından dolayı, kilo vermenize yardımcı olacaktır. Kafa derisini yeniler Nane yaprakları da kafa derisi tahrişini yenmek ve yenilemek için bitkisel bir ilaç olarak kullanılabilir. Daha iyi faydalar elde etmek için, nane yapraklarını, pürüzsüz olana kadar yoğurup, sonra da kafa derisine uygulayarak kullanabilirsiniz. Nane içindeki mentol, ferahlığı kafa derisine verebilir.


Yorumlar