Sağlıklı Su Nasıl Olmalı? Su Kirliliği ve PH Değeri Nedir? Sudaki PH Değeri Ne Kadar Olmalı?

Yayında 2 ay önce

Sağlıklı Su Nasıl Olmalı? Su Kirliliği ve PH Değeri Nedir? Sudaki PH Değeri Ne Kadar Olmalı?

Son zamanlarda çok konuşulan hem Ülkemizin hemde tüm Dünya'nın en önemli hayati sorunu olan sağlıklı su ve su kirliliği...

 

 

Her gün içmek zorunda olduğumuz hayat için olmazsa olmaz olan su da bulunan Ph'ın önemini ve PH'ın ne olduğunu öğreneceğiz. Gün boyu tüketilen su miktarının, organlarımız üzerinde hayati bir etkisi olduğunu açıklayan Beslenme ve Diyet uzmanı Dr.Yasemin Bradley sağlık açısından özellikledoğal mineralli ve pH'ı yüksek olan suların tüketilmesi gerektiğini açıkladı.

Beslenme ile alınan kalsiyum ve minerallerin bir kısmını içtiğimiz sudan da alabileceğimizi belirten Dr. Yasemin Bradley, doğal mineralli ve pH değeri yüksek su tüketilmesinin beden sağlığı açısından yararlarının yanı sıra kemik gelişiminde de yararlı olduğunu sözlerine ekledi. pH potansiyelinin hidrojen demek olduğunu belirten Bradley; pH'ın bir sıvının asidik veya bazlığını gösteren bir ölçüsü olduğunu açıkladı.

 

Suda PH'ın önemi var mı?

Var.. Suyun pH derecesi suyla karışmış hidrojen miktarını gösterir. Topraktaki suyun pH değeri 6 ile 8.5 arasında değişir. Düşük pH'lı su asidik, aşındırıcı olabilir. - Ph değeri kaç olan suyu tercih etmeliyiz? Ph derecesi suyun çıktığı kaynağa göre değişir. Bir su ne kadar bazikse kimyasını değiştirebilecek asidik etkilere o kadar dirençli demektir. Vücut için yararlı olan bazik su içmektir. İnsan vücudu sürekli olarak pH dengesini sağlamaya çalışır. Vücudumuzun bu çabasına kulak verelim ve yüksek pH derecesine sahip çıkalım.

PH DEĞERİ ÖNEMLİ

pH değerine dikkat etmek bir zorunluluk mu? Vücudu alkalen hale getirdiğimiz zaman daha doğru çalışır ve besinleri daha iyi kullanabilir. Stres, aşırı egzersiz enfeksiyon ve hastalıklar vücutta asidik bir ortama yol açarlar. Vücutta tüm metabolik işlemler dengeli bir pH'a bağlıdır. Vücut kanın pH'ını sürekli 7.35-7.45 aralığında tutmaya çalışır. Aynen vücut sıcaklığını 36,5 - 37 derecede tutmaya çalışması gibi. Sağlıklı bir vücut asidik olmamalıdır. Doğru pH seviyesinde kalmalıdır. Vücuttaki her işlem, kan pH'ının belli bir seviyede kalmasıyla doğru işler. Doğru pH seviyesi sağlanamadığında hücrelerin gerekli besinleri alması, bunların enerjiye çevirmesini zorlaşır. Sonuç; Hücreler zayıflar, doku zayıflar, organ zayıflar. Hastalıklara davetiye çıkartılmış olur. Kısaca pH değerine dikkat etmek sağlığımız için zorunludur.

 

 

SUSAMADAN SU İÇİN

Çoğumuzun aklına su içmek ancak ağzımız iyice kuruyunca geliyor. Oysa; mekanizma mükemmel değil. Susuzluk hissi, organizma suyunun %1'ini kaybettiğinde ortaya çıkıyor. Yani; 70 kilogramlık bir insan 700 gram su kaybedince! Bu sırada vücudumuz çoktan alarma geçmiş oluyor; böbreklerimiz su tutmaya başlıyor. Su içmek için susamayı beklemeyin! Ne kadar su içmeliyim? WHO'nun Dünya Sağlık Örgütü önerisine kulak verelim; Günlük su ihtiyacımız İçeceklerden1,5 LitreYiyeceklerden1 LitreToplam2,5 Litre Bu da günde 8 bardak su demektir. Yani, her 2 saatte 1 bardak! 30 derecenin üzerindeki hava sıcaklıklarında, hareket de artmışsa ihtiyaç günde 4- 5 litreye kadar artabiliyor.


Yorumlar