YSK'da Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır? İşte YSK Seçmen Sorgulama Sayfası....

Yayında 2 ay önce

Seçime katılım sağlayacak olan binlerce vatandaşın merakla araştırdığı seçmen sorgulama işlemi, YSK ve E-Devlet üzerinden kolayca gerçekleştirilebilecek. Muhtarlıklara çıkan askı listelerinde adının olup olmadığını internet üzerinden kolayca öğrenebilecek olan vatandaşlar, bu işlemleri için E Devlet veya YSK'nın resmi internet sitesini kullanabilecek.
YSK seçmen sorgulama işlemleri ile birlikte nerede, hangi sandıkta oy kullanılacağı belli oldu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçimlerde oy kullanacak olan vatandaşlar 'hangi sandıkta oy kullanacağım' sorularına yanıt aramaya başladı. Peki, YSK seçmen sorgulama işlemleri nasıl yapılır? İşte 'nerede, hangi sandıkta oy kullanacağım' sorularının yanıtı....

"HANGİ SANDIKTA OY KULLANACAĞIM"
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından Seçimleri'nde Türkiye genelinde il, ilçe ve kırsal merkezlerde kurulacak sandıklarda oy kullanma işlemi gerçekleştirilecek. Seçmelerin nerede ve hangi sandıkta oy kullanacakları belli oldu.
Oy kullanılacak sandık bilgileri YSK tarafından yayımlandı. Bu işlemler, YSK'nın resmi internet sitesi üzerinden ve e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden görüntülebilecek.
https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/
SANDIK BİLGİLERİNİZİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN


NASIL OY KULLANILACAK?

* Oy verme günü yanınıza T.C. Kimlik Numaralı; T.C. Kimlik Kartı (TCKK), nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, pasaport, evlenme cüzdanı, resmi dairelerce verilmiş kimlik kartı vb. resimli ve resmi nitelikli belgeyi almayı unutmayın.

* Birleşik oy pusulalarını, zarf ve "EVET" mührünü alıp kapalı bölüme geçin.

* Birleşik oy pusulalarında tercih ettiğiniz bölüme mührü basınız. Birleşik oy pusulalarını zarfa koyarak, zarfı kapatı.

* Oy zarfını santığa atın.

* Sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın.
Seçmen listesi sorgulama işlemi internette.. YSK seçmen sorgulama nasıl yapılır?
E Devlet üzerinden gerçekleştirilebilen seçmen sorgulama işlemi, YSK'nın internet sitesi üzerinden sorgulanabiliyor. Peki, YSK seçmen listesi sorgulama ekranı nereden ve nasıl kullanılabilecek?
Türkiye’de yapılacak seçimlerde oy kullanmak isteyen vatandaşların, oy kullanabilmeleri için yurt içi seçmen kütüğüne kayıtlı olmaları gerekiyor. Vatandaşlar ise, kendi isimlerinin seçmen kütüklerinde olup olmadığını merak ediyor. Peki, seçmen sorgulama işlemi nasıl yapılır? Yurt İçi seçmen kütüğü nasıl sorgulanır?
Seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı, kayıtlı iseniz hangi adres ile kayıtlı olduğunuzu www.ysk.gov.tr internet sayfasından "Yurt İçi Seçmen Sorgulama" bölümünden veya mobil cihazınızdan Yüksek Seçim Kuruluna ait "Seçmen Sorgulama" uygulamasını indirerek gerekli bilgileri ve resim doğrulama alanına verilen karakterleri girerek sorgulayabilirsiniz.

Seçmen kütüğüne nasıl kayıt olabilirim?

Seçmen kütüğü; adres kayıt sistemindeki yerleşim yeri adresi bilgileri esas alınarak Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek usul ve esaslara göre her yıl yeniden düzenlenir, sürekli bilgi toplama ile her seçim döneminde güncelleştirilir. Bu nedenle seçmen kütüğüne kayıt olmak için ikametgâhınızın bağlı olduğu ilçe nüfus müdürlüğüne giderek "Adres Beyan Formu" (Form A) doldurmanız yeterli olacaktır.
Seçim dönemlerinde"Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesinin Usul ve Esaslarını Gösterir Genelge (Örnek: 140/I) " hükümleri esas alınır.
Nerede oy kullanacağınızı, seçim dönemlerinde sandık seçmen listeleri kesinleştikten sonra www.ysk.gov.tr internet sayfamızın "Nerede Oy Kullanacağım" bölümünden öğrenebilirsiniz.

Not: "Nerede Oy Kullanacağım" bölümü sadece seçim dönemlerinde kullanıma sunulmaktadır.
Seçmen kayıtlarına, muhtarlıklarda askıya çıkan listeler üzerinden bakılabileceği gibi, internet üzerinden de ulaşılabiliyor.

Kayıtlar, internette hem Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kendi sitesi hem de turkiye.gov.tr adresindeki E Devlet sistemi üzerinde yer alıyor. 

Yurt içinde bulunan kaydınızı YSK'dan kontrol etmek için şu adımları izlemeniz gerekiyor:
Sorgulamayı yeni kimlikle mi, yoksa eskisiyle mi yapacağınızı seçin,

Nüfusa kayıtlı olduğunu il, TC Kimlik Numarası, nüfusa kayıtlı olduğunuz sıra numarası ve resimde gösterilen güvenlik kodunu girin.

Seçmen kaydınıza ulaşmak için bilgilerin tamamını eksiksiz girmeniz gerekiyor.

SEÇMEN SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?
Bu işlemi E-Devlet kapısı üzerinden kolayca yapmak istiyorsanız öncelikle şifreye ihtiyacınız olacaktır. e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden veya yurt dışında iseniz Konsolosluklardan, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz. Destekleyen bankaların İnternet Şubeleri ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Bunun için bankanızın belirlediği yöntemler ile İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra, ilgili bağlantıya tıklayarak e-Devlet Kapısı’na girebilirsiniz.

Eğer bir şifreye sahipseniz;
1) e-Devlet Kapısı:  http://www.turkiye.gov.tr adresine girerek, sayfanın üst kısmında bulunan “GirişYap” bağlantısına tıklayınız.

2) Kimlik Doğrulama Sistemi:  Bağlantı sizi T.C. Kimlik Doğrulama Sistemi sayfasına yönlendirecektir. Bu aşamada adres satırında https://giris.turkiye.gov.tr yazdığından ve güvenli bağlantı simgesinin aktif olduğundan emin olunuz.

3) Kimlik Doğrulama Yöntemi: Kullanmak istediğiniz kimlik doğrulama yöntemine tıklayıp ekranda çıkan yönergeleri takip ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.

4) Kullanmanız gereken hizmetin adı “Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama”dır. Hizmeti bulmak için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir.

Tarayıcınızın adres satırına https://www.turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-ici-secmen-kaydisorgulama yazarak ulaşabilirsiniz.
Site İçi Arama kutusuna hizmet adının içinde geçen kelime veya kelimeleri yazıp arama tuşuna bastıktan sonra, gelen listedeki “Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama” bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kurumlar bağlantısını kullanarak hizmeti sunan kurumun sayfasına erişebilirsiniz. Kurumun sayfasında “Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama” bağlantısına tıkladığınızda hizmete ulaşabilirsiniz.
5) Hizmet bağlantısına tıkladığınızda, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığında yurt içi seçmen kaydınız yoksa hizmet ekranında aşağıdaki uyarı görüntülenir.
“Yurt içi seçmen kütüğünde kaydınız bulunmamaktadır.” Ekranda Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan bilgilendirme görüntülenir. Lütfen ekranda yer alan
bilgilendirmeyi dikkatlice okuyunuz.

6) Hizmet bağlantısına tıkladığınızda, yurt içi seçmen kaydınız varsa seçim olmadığı dönemde aşağıdaki bilgiler görüntülenir.
- T.C. Kimlik Numaranız
- Adınız
- Soyadınız
- İl
- İlçe
- Engellilik Durumunuz (Görme veya Ortopedik)
Ayrıca sizinle aynı hanede oturan seçmenlerin adı ve soyadı bilgileri tablo içerisinde görüntülenir. Ekranda Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan bilgilendirme görüntülenir. Lütfen ekranda yer alan bilgilendirmeyi dikkatlice okuyunuz. “Yazdır” düğmesini kullanarak sayfadaki bilgileri yazdırabilirsiniz. 

7) Hizmet bağlantısına tıkladığınızda, yurt içi seçmen kaydınız varsa seçimin olduğu dönemde askı başlangıcına kadar yukarıdaki bilgilere ek olarak aşağıdaki bilgiler görüntülenir.
- Muhtarlık Adı

8) Hizmet bağlantısına tıkladığınızda, yurt içi seçmen kaydınız varsa sandıkların belli olduğu dönemde yukarıda verilen bilgilerin hepsi görüntülenir.

Ayrıca seçim tarihi, yapılacak seçimin adı ve oy kullanacağınız sandık bilgileri görüntülenir. Sizinle aynı hanede oturan seçmenlerin de oy kullanacağı sandık bilgileri tabloda görüntülenir. Ekranda Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan bilgilendirme görüntülenir. Lütfen ekranda yer alan bilgilendirmeyi dikkatlice okuyunuz. “Seçmen Bilgi Kağıdını İndir” düğmesini kullanarak seçmen bilgi kağıdınızı “pdf” olarak indirebilirsiniz. 


Yorumlar