Deniz ve Okyanuslarda Bu Dalgaları Görürseniz Hemen Uzaklaşın Vitrin

57 Gösterim

0   0

Okyanustaki dalgalara büyük olasılıkla yabancı değilsinizdir. Kıyıda küçük dalgaların üzerinden atlamak eğlencelidir ve daha büyükleri sörf yapmak için muhteşem olabilir! Ancak okyanusta yüzerken hiç karşılaşmak istemeyeceğiniz dalgalar var. Kare dalgalar okyanusun üzerindeki devasa bir satranç tahtasına benzer. Mükemmel görünseler de, inanılmaz derecede tehlikelidir. O zaman bu şeyler nedir ve nerede görülür?


Beğenebileceğiniz diğer videolar:

Yüzmemeniz Gereken 8 Yer (Çok İsteseniz Bile)

https://youtu.be/JQ4u-73b_PkZAMAN BİLGİLERİ:

Kare dalgaları nerede görebilirsiniz 1:22

Nasıl oluşurlar 2:23

Mükemmel fırtına 3:48

Diğer tehlikeli su kütleleri 5:46

Kaynayan Göl 6:00

West End, Grand Bahama Adası 7:03

Barbados’un Doğu ve Kuzey Sahilleri 7:48

Condado Plajı 8:22#karedalgalar #fransa #seyahatFotoğraf:

Çapraz ölü dalga, fotoğraf Re Adasındaki Phares des Baleines (Galler Deniz Feneri) den çekildi: Fotoğrafçı Michel Griffon – Kendi işi, CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12598928Animasyon Bright Side tarafından yaratıldı.Müzik Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/ÖZET:

-Fransa kıyıları yakınlarına bakarsanız, Ré Adası ’nı göreceksiniz. Bu ada sadece 30 km uzunluğunda ve 5 km genişliğinde. En havalı tarafı, kıyının ötesinde gördüklerinizdir: Yani kare dalgalar. Bu ilginç dalga tipi, okyanusun üzerindeki devasa bir satranç tahtasına benzer.

-Karşı yönlerden gelen iki farklı ölü dalga karşılaştığında meydana gelen bu durum çapraz deniz olarak bilinir. Ré Adası yakınlarında gördüğünüz kare dalgaları üreten şey budur.

-İki denizin tamamen farklı hava koşulları olduğu için, çarpıştıklarında eşsiz bir desen ortaya çıkar. Ortalama dalgalardan daha güçlü, muhtemelen kumsalda deneyimlediğiniz, sıradan dalgalardan çok daha kuvvetli bir girdap dalgası yaratırlar.

-İnsanların çapraz denize yakalandığı birkaç vaka oldu fakat neyse ki, şans eseri sağ salim çıkmayı başardılar.

-Dünyada böylesi bir çapraz denizle övünen başka bir yer olmadığını düşünürsek, bu kare dalgalar zaman içinde meşhur oldu.

-Dominika Adasındaki Kaynayan Göl kesinlikle uzak durmak isteyeceğiniz bir su kütlesidir. Kaynayan Göl’den uzak durmak için, yüksek ısıdan güçlü gaz emisyonlarına kadar bir sürü neden var.

-Grand Bahama Adasındaki West End kasabasından muhtemelen uzak durmalısınız. Bu ölümcül plaj, dünyanın en çok köpek balığı bulunan plajlarından biri olmasıyla tanınıyor.

-Barbados’un güney ve batı kıyıları yüzmek ve şnorkelle dalmak için idealken, doğu ve kuzey sahillerinde bayağı aldatıcı olabilen, inanılmaz güçlü akıntılar var.

-Porto Riko’daki Condado Plajı, San Juan şehrinde çekici, turistik bir yerdir. Ancak, plajın dev dalgaları ve kuvvetli akımı burayı yüzmeye gitmek için çok tehlikeli bir yer yapar.


___

Olumlu bak kanalına abone olmak için: https://goo.gl/aoVCYZ
5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için: https://goo.gl/988RDr

Yayında 1 ay önce

Kategori Video  /  Bilgi ve Belgesel

Etiketlerokyanus deniz dalga kare dalga tehlike

Daha Fazla Göster
Yorumlar