Erken uyarı sistemi,Amber Alarmı sistemi nedir? Vitrin

52 Gösterim

0   0

( Amber Alert ) Amber Alarmı sistemi nedir?

Temelleri 1984’te amerika’da atılmış Çocuk Kaçırma haberi erken uyarı sistemidir.

1996 yılında Texas’ta kaçırıldıktan sonra ölü bulunan 9 yaşındaki Amber Hagerman’dan sonra sistem Amber Alert adını almıştır.

Bir çocuk kaybolduktan sonra kayıp olarak değerlendirilmesi ve çocuğun aramaya başlanması için 24 saat geçmiş olması gerekiyormuş eskiden. Daha sonra ise ilk 24 saatin oldukça önemli olduğu farkedilmiş. Ve ne zaman kayıp çocuk vak’ası kesinleşse Amerika’daki tüm uydu, kablo, tv, radyo ve bilboard sistemlerinde çocuğun fotoğrafı, kaçırmış olması olası olan kişinin fotoğrafı ve bu kişinin aracının plakası ve modeli yayınlanıyormuş. Ve o bölgedeki tüm cep telefonlarında da çok güçlü bir alarm sesi çalıyormuş, telefon sessizde de olsa, gecenin bir yarısı da olsa...

Bu sayede ilk 24 saatte çocuk, halkın da yardımıyla bulunmaya çalışılıyormuş...

Not: Amber Amerika’da sıkça kullanılan bir kadın ismi olmakla birlikte, Türkçe’de de Amber ya da Kehribar olarak da bilinmektedir)

Amerika gibi teknolojisi ileri bir ülkede bile halen halkın yardımı bu denli önemli ise çocuk kaçırma vak’alarında, bizde de kullanılması gereken bir sistem olduğunu düşünüyorum ve dile getirmek istedim.

Çocuklarımıza yabancılardan uzak durması, gerekirse bağırması gerektiğini ve eğitimini verelim.

Bu Amber Alarmı sisteminin de Türkiye’de uygulanmasını istiyorsanız bu videoyu beğenelim ve paylaşalım...)

Teşekkür ediyorum vakit ayırıp izlemiş olduğunuz için...

İyi günler dilerim...
Daha Fazla Göster
Yorumlar