Başakşehir’de kentsel dönüşüm mağdurları Murat Kurum’u protesto etti

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Murat Kurum Başakşehir’de, kentsel dönüşüm mağdurlarının protestosuyla karşılaştı. Daha sonra mahallelinin sorunlarını bir odada dinleyen Kurum, “Kanal İstanbul’u yapacak mısınız” sorusuna ise yanıt vermedi.

Murat Kurum, İstanbul Gıda Toptancılar Çarşısı (İGTOT) esnafıyla bir araya geldi. Evleri kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılan ve haklarının karşılığının verilmediğini savunan Şahintepe Mahallesi sakinleri de Kurum’un programına katıldı.

POLİS ENGELLEDİ

Burada söz alıp soru sormak isteyen mağdurlardan Nagihan Kamçı’ya izin verilmedi. Program bitiminde de Kurum’un peşini bırakmayan mahalleli, polisin engellemesine rağmen Kurum ile bir odada görüşmeyi başarabildi.

Mağdurların bir bölümünü kayıt altına aldığı görüntülere göre Nagihan Kamçı, yaşadıkları sorunları anlatarak Kurum’un daha önce “Yapacağız” dediği, İstanbul’a aday olduktan sonra ismini telaffuz etmediği Kanal İstanbul projesini hatırlattı. “Bu konu hakkında hiç yorum yapmıyorsunuz. Vazgeçtiniz mi, vazgeçmediniz mi” diye sordu. Kurum, “Neden vazgeçtik mi” diye yanıt verdi. Kanal İstanbul projesinin tekrarlanmasının ardından Kurum ise konu hakkında bir şey söylemedi, önündeki kâğıda not aldı.

‘BELEDİYE BAŞKANINIZ BİZE GÖRÜNMEDEN KAÇIYOR’

Bir başka mağdur da “Kanal İstanbul var diye bizi sürgün ettiniz buradan. Ben şu anda kendi evimde kalamıyorum. Sabahın 05.00’inde gelip komşumun evini yıktılar. Binlerce polisle bize işkence ettiler. Belediye başkanınız geliyor, mahallede bize görünmeden kaçıp gidiyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx