Bitcoin İçin Bu Tarih Kritik: FED Toplantısı Yaklaşıyor! Neler Olacak?

Bitcoin (BTC) fiyatı Eylül ayına olumsuz başladı ve Cuma günü yeniden 26.000 doların altına indi. Bununla birlikte, kritik bir on-chain gösterge, ABD merkezli balina yatırımcılarının artan yükseliş baskısını ortaya koyuyor. İşte detaylar…

Bitcoin için 19 Eylül önemli

ABD FED 19 Eylül’de yeni Faiz Oranlarını açıklayacak. Önemli para politikası toplantısına sadece 10 gün kala, ABD merkezli kurumsal firmalar son dakika Bitcoin (BTC) birikimi yapıyor gibi görünüyor. Bu durum önümüzdeki günlerde bir Bitcoin fiyat rallisini tetikleyecek mi?  Bir sonraki Fed toplantısı hızla yaklaşırken, on-chain hayati bir gösterge ABD’li kurumsal yatırımcıların alım baskısını artırdığını gösteriyor. CryptoQuant’ın Coinbase Premium Endeksi, Coinbase Pro ve Binance spot piyasalarındaki Bitcoin fiyatları arasındaki yüzde farkını gösteriyor.

Binance küresel olarak bireysel spot piyasasına hakimken, Coinbase Pro büyük ölçüde ABD merkezli kurumsal firmalar ve yüksek net değerli tüccarlar tarafından domine edilmektedir. Dolayısıyla, Premium Endeks değerlerinin pozitif olması, ABD’li yatırımcıların Coinbase üzerindeki alım baskısının arttığına işaret ediyor. Yukarıdaki grafik, 7 Eylül’de Coinbase Premium Endeksi’nin bu ay ilk kez pozitif değerlere ulaştığını gösteriyor. Ancak ilginç bir şekilde, Coinbase endeksi en son 0,80’in üzerine çıktığında Mart 2023 civarındaydı. Bunu, o zamanki 2023 zirvesi olan 30.500 dolara doğru bir fiyat rallisi izledi.

BTC likiditesi yükseliyor

Bu iyimser duruş, bu hafta Bitcoin spot piyasalarına akan likidite ile daha da güçlendi. Cryptoquant’a göre, Bitcoin Spot İşlem Hacmi 2 Eylül’den bu yana sürekli artarak neredeyse iki katına çıktı. Rakamsal olarak, 2 Eylül’deki BTC Spot İşlem Hacmi 14.230 BTC olarak gerçekleşti. Eylül 7’nin kapanışında, çeşitli kripto borsalarında toplam 32.632 BTC işlem gördü. Bu, bir hafta içinde Spot Piyasa hacimlerinde %130’luk bir artışı temsil ediyor. Tipik olarak, ayı piyasalarında kuşatılmış yatırımcılar pozisyonlarını kapattıkça Spot İşlem hacimleri düşer.

Dolayısıyla, mevcut yatay fiyat hareketi sırasında artan BTC spot hacimleri, likiditenin ve yatırımcı ilgisinin piyasaya geri döndüğü anlamına geliyor. Bu artan likidite, Bitcoin yatırımcılarının önümüzdeki günlerde fiyatları sabit tutarken emirleri verimli bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, tarihsel veri eğilimleri, son Bitcoin fiyat rallilerinden önce genellikle BTC Spot işlem hacimlerinde bir artış olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, ABD merkezli balinaların alım baskısı ve BTC Spot işlem hacmindeki artış bir araya gelerek bir Bitcoin fiyat rallisini tetikleyebilir.

28.000 dolarlık tahmin var

On-chain perspektiften bakıldığında, ABD merkezli balinalar önümüzdeki günlerde 28.000 dolara doğru bir Bitcoin fiyat rallisini tetikleyebilir, Bu yükseliş duruşu, mevcut Bitcoin sahiplerinin satın alma fiyatı dağılımını gösteren Fiyat Çevresindeki Para Giriş / Çıkış verileri tarafından da doğrulanmaktadır. BTC 26.500 dolar engelini aşarsa, boğaların 28.000 doları zorlamak için ivme kazanabileceğini gösteriyor.  Aşağıda gösterildiği üzere, 26.560 dolar maksimum fiyattan 740 BTC satın alan 2,31 milyon adres şu anda büyük bir direnç oluşturuyor. Ancak ABD’li balinaların iyimserliği yoğunlaşırsa, Bitcoin fiyat rallisi 28.000 dolara ulaşabilir.

Tersine, BTC fiyatı 24.500 doların altına düşerse ayılar kontrolü ele geçirebilir. Bununla birlikte, aşağıda gösterildiği gibi, 654.000 adres minimum 25.000 dolar fiyattan 253.000 BTC satın almıştır. Bu adresler, pozisyonlarını kapatmak için gayretli girişimlerde bulunarak önemli bir destek sağlayabilir. Ancak bu destek seviyesi çökerse, BTC fiyatı sonunda 24.000 dolara doğru düşebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx