Hollanda’da yanan kargo gemisi söküm için Türkiye’ye getirilebilir

Hollanda açıklarında yaklaşık 1 hafta yandıktan sonra güvenli bir limana çekilen Fremantle Highway adlı gemide çevre felaketi riski devam ediyor. Yaklaşık 4 bin otomobilin bulunduğu Panama bandıralı gemi hala akaryakıt, yağ ve yangın söndürme suyu ile dolu. Geminin güvenli şekilde boşaltılmasının ardından, söküm için Türkiye’ye gönderilebileceği belirtiliyor. Almanya’dan Mısır’a otomobil götürmek için yola çıkan kargo gemisinde, 25 Temmuz gecesi Hollanda’ya bağlı Ameland adası açıklarında yangın çıktı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın aktardığına göre yangının, gemide bulunan yaklaşık 500 elektrikli otomobilden birinde başladığı ve hızla yayıldığı belirtiliyor. Toplam 23 mürettebat gemiden atlayarak kurtulmaya çalıştı ancak 1 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 1 hafta devam eden yangının sönmesinin ardından, Dünya Mirası listesindeki Wadden Denizi ve adalarında olası bir çevre felaketinin önlenmesi için geminin çekilmesi kararlaştırıldı. Fremantle Highway adlı gemi bulunduğu noktanın 60 kilometre kuzeyindeki Eemshaven limanına çekildi. Ancak Hollandalı uzmanlara göre, çevre felaketi riski henüz geçmedi. Çünkü gemi hala akaryakıt yakıt, yağ ve söndürme suyuyla dolu.

AĞIR HASARLI 3 BİN 700 OTOMOBİL VAR

Gemideki 11 park güvertesinde de yaklaşık 500’ü elektrikli olan ağır hasarlı 3 bin 784 otomobil var. Bunların gemiden güvenli bir şekilde çıkarılması ve işlenmesi gerekiyor.
Kurtarma şirketleri, yangın söndürme suyu, akaryakıt ve yağların emilmeden önce tahliyesi için inceleme yapıyor.

‘HER ŞEY ADIM ADIM YAPILMALI’

Multraship adlı kurtarma şirketinin müdürü Leendert Muller, geminin dengelenmesi gerektiğini belirterek, “Biraz sallanıyor, önce bunu düzeltmemiz gerekecek” dedi. Kurtarma şirketinden Ellen Muller de Hollanda medyasına, kirlenmiş sıvıların karaya çıkarılmasının karmaşık bir işlem olduğunu söyledi. Operasyonun ayrıntıları konusunda henüz bilgi veremeyeceğini söyleyen Ellen Muller, “Her şey gerçekten adım adım yapılmalı” dedi.

Hollanda makamları, kurtarma şirketlerinin, çevre konusunda oldukça duyarlı davranmasını istiyor. Muller, bu nedenle geminin içindekileri güvenli bir şekilde karaya çıkarmak için, bütün yönetmeliklere harfiyen uymak zorunda olduklarını vurguladı. Hollandalı yetkili, aksi halde kirli yangın söndürme suyu veya yakıt sızıntısının, Wadden bölgesinde büyük bir çevre felaketine neden olabileceğinin altını çizdi.

TÜRKİYE’YE Mİ GÖNDERİLECEK?

Kargo gemisi en geç ekim ayı ortalarına kadar Eemshaven’da kalacak. Marine Masters adlı kurtarma şirketi uzmanlarından Henk Smith’e göre, yükün tamamen boşaltılması ve araçların imha edilmesi bekleniyor. Fremantle Highway adlı geminin ne olacağı ise henüz belli değil.

Henk Smith, AD gazetesine yaptığı açıklamada, geminin duvarlarının yangın nedeniyle karardığını ve kaptan köşkünün tamamen yıkıldığını bildirdi. Hasar tespit uzmanlarının çalışmasından sonra gerçek zarar belirlenecek. Daha sonra gemi sahibi şirket, gemiyi ya tamir için bir tersaneye çekecek ya da hurdaya ayırmaya karar verecek .

Hollanda’da hurdaya ayırma işlemi mümkün değil. Kurtarma uzmanı Smith’e göre bu işlem, Türkiye’de gemi sökümü ve konusunda uzman tesislerin bulunduğu enkaz sahillerinde yapılabilir. Hollandalı uzman, bir başka seçeneğin de, Türkiye gibi söküm maliyetlerinin düşük olduğu Hindistan ve Pakistan’daki hurdalıklarda geminin parçalanması olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx